Aktuality 2010

18.12.2010 Foto štěňat Gerdy ve věku 9 dní

Foto štěňat Ninny Ricci ve věku 18 dní

9.12.2010 Dnes se narodila ze spojení Gerda z Blatova x Speggle-Waggel’s Xavier štěňata v tomto složení:
2 fenky modrý bělouš, 2 fenky oranžový bělouš, 2 pejsci oranžový bělouš.

5.12.2010 – MVP Wels (Rakousko)


Speggle-Waggel’s Xavier
CAC, tř. pracovní

Mandy z Blatova
V1, tř. mladých

30.11.2010 – Po delším čekání, kdy si Ninna dala se svým posledním vrhem na čas, jsme se dočkali štěňat po Yataganovi. Ve vrhu jsou v převažujícím počtu psi ve zbarvení modrý bělouš a trikolor a jedna modrá fenka.
Více info později
5.11.2010 – Potvrzena březost.
Ve dnech 8.-10.10.2010 se uskutečnilo dlouho plánované a očekávané krytí v naší chovatelské stanici.
Proběhlo spojení jedinců s výbornými exteriérovými a pracovními výsledky:

Speggle-Waggel’s Xavier
(Lindridge Moon Catcher
x
Speggle–Waggel’s Voilá)

X Gerda z Blatova
(Korund z Blatova
x
Perena z Blatova)

DKK 0/0, PRA-prcd cl., FN cl.
CACIB, r.CACIB, 2x Národní vítěz, BOB, BIS II., Český šampion
ZV I.c, PZ I.c, LZ I.c
Všestranná fena „U“
DKK 0/0, PRA-prcd car.
Výborná, CAC
ZV I.c, PZ I.c, KBZ I.c – CACT, LZ I.c, SVP I.c, VZ II.c

Otec Gerdy – Korund z Blatova:
Interchampion, Český šampion, Slovenský šampion, 4x CACIB, BOB, ZV II.c, PZ I.c, KSVP II.c, VZ I.c – U
Matka Gerdy – Perena z Blatova:
2x r.CACIB, Národní vítěz, ZV I.c
Bratr Gerdy – Yatagan z Blatova:
Český šampion, ZV, PZ I.c, BZ II.c
Z tohoto vrhu očekáváme v první polovině prosince štěňata zbarvení modrý a oranžový bělouš.
S ohledem na pracovní a exterierové výsledky předků zadám štěňata přednostně do loveckých a chovatelských rukou. Nadšení začátečníci jsou též vítáni, upřednostňuji trvalý kontakt a nabízím spolupráci ve výstavní a výcvikové činnosti.
PROHLAŠUJI, že:
Pokud budoucí majitel štěně v dospělosti uchovní, do 4 let věku včetně s ním složí Všestranné zkoušky alespoň ve II.ceně (nebo dosáhne titulu Český šampion práce) a bude se s ním věnovat praktické chovatelské činnosti, pak jako projev uznání jeho práce

vrátím kupní cenu štěněte.
Ing. Josef Smrž

5.11.2010 – Potvrzena březost.
Ve dnech 22.-23.9.2010 proběhlo krytí v naší chovatelské stanici
Ninna Ricci z Blatova x Yatagan z Blatova
Okolo 25. listopadu očekáváme štěňata ve zbarvení modrý a oranžový bělouš.

3.11.2010 – Yatagan a Pedro z Blatova opět na honu na Konopišti.

31.10.2010 – V doprovodu Edgara Henry Dobkov a jeho majitelky jsme se dnes s Yataganem zúčastnili bažantího honu na Konopišti.

Další foto ZDE.

11.10.2010 – Dnes odešla naše „stará“ dobrá Grace do psího nebe Blatováků ve věku nedožitých 13ti let. Podílela se na výchově nejmladší z rodu Smržů.

9.10.2010 – Při výcviku Edgara Henry Dobkov na ZH sekundovala Easy při nácviku discipliny „Ochota k práci na černou zvěř“, kterou jsme zkoušeli v obůrce v mém revíru. VIDEO

8.10.2010 – Easy si vyhnala kočku na strom a následně na plot. VIDEO

3.-4.10.2010 – Při příležitosti naší cesty do Německa jsme s Easy vom Krebsbachtal navštívili její rodnou chovatelskou stanici a samozřejmě jsem si neodpustil procházku a slídění za domem, v revíru Krebsbachtal. Když Easy společně s Abigail vom Krebsbachtal vyhnala a hlásila z kukuřice do nepřehledného terénu kus srnčí zvěře, byla ve mně, 600 km od domova, malá dušička. Ani ne 7-mi měsíční fena, stržená loveckou vášní zkušené 5-ti leté feny, na teplé stopě v neznámém a nepřehledném terénu v podvečer před setměním… to není žádná legrace!
První se vrátila starší fena a po nějakém čase – v limitu cca 15 minut – i Easy.
A bylo co vyčesávat! :-))

Easy se setkala se svou sestrou Esmy a tak bylo co porovnávat. Zajímavé bylo, že se obě chovaly tak, jako by se viděly právě včera a ne po čtyřech měsících. Jak nám prozradili chovatelé, už jako štěňata si vždy hrály spolu. To, co nám předváděly nyní, svědčilo o tom, že na sebe nezapomněly a s neutuchajícím temperamentem si to užívaly. Pravdou je, že Easy po návratu, dle slov mé ženy, nabrala na dalším temperamentu.
Na německém venkově Easy prokázala také odvahu vůči stádu hovězího dorostu.
Zde je dokumentární FOTO a VIDEO.

30.9.2010 – Zpracovali jsme >VIDEO< z některých částí disciplin Klubových zkoušek vloh.Po automatickém spuštění je třeba video pozastavit, nechat alespoň zčásti načíst a poté spustit.

26.9.2010 – Vyrazili jsme na Klubové zkoušky vloh pořádané KCHLS a OMS v Brně u letiště Tuřany – Dvorska , abychom ověřili přirozené vlohy u mé,dříve již zde zmíněné „pošetilosti“ jménem Easy vom Krebsbachtal.
Bylo příjemné zjištění, jaké množství kokrů se těchto zkoušek zúčastnilo.
Na zkoušky jsme začali cvičit ihned po naší účasti na MMŠ, tedy celkem necelých 14 dní, a to zejména poslušnost a hlasitost. Easy startovala ve věku 6 a 1/2 měsíce. Záměrem bylo alespoň ve III.ceně ověřit a potvrdit její vlohy , které má dány geneticky v linii její CACITem titulované matky (kromě jiných pracovních psů je jejím předkem můj první pes Harold z Blatova , s nímž jsem absolvoval před 27 lety PZ v I.ceně) , ale i otcem , který obdržel na PZ titul r.CACT.
Easy byla rozhodčími hodnocena velmi kladně pro svůj neutuchající temperament při slídění, které dle jejich slov bylo hodno účasti na vyšších zkouškách, a také pro ovladatelnost, které se mi podařilo dosáhnout. Jsem si však vědom, že do budoucna nás čeká mnoho práce. Několik >FOTO< ze zkoušek

     

26.9.2010 – V tomto týdnu odešla tiše ve věku 12ti let za duhový most naše
Hariga z Blatova– matka Ninny Ricci a Korunda z Blatova.

25.9.2010 – Národní výstava Brno


Max z Blatova – CAJC

Mandy z Blatova – CAJC

Nick z Blatova – velmi nadějný
(Speggle-Waggel’s Xavier x Perena z Blatova)

10.-12.9.2010 Memoriál Mileny Štěrbové v Luhačovicích.
Protože jsme byli s Gerdou nominováni ( v absolutním pořadí na 3.místě) , zúčastnili jsme se této prestižní soutěže , na níž startovat si považuje za čest každý vůdce loveckého španěla. Na zahájení se sešlo celkem 20 psů – z toho 7 kokršpanělů, 2 velšpringršpanělé, 7 špringršpanělů a 4 křepeláci. Atmosféra při losování a druhý den při oficiálním zahájení byla velmi slavnostní a musím přiznat, že jsem ji prožíval ve vší úctě a pokoře.
S Gerdou jsme si vylosovali umístění do skupiny číslo 5 , společně s kokrou Martiny Králové, velšpringrem Ing.Zemánka a křepelákem p.Stejskala. Začínali jsme sobotní dopoledne disciplinami velkého lesa – tedy šoulačkou a barvou. Nastoupili jsme jako druzí na discipliny po M.Králové,která k našemu údivu došla z barvy se známkou 1! Tak jsme tedy začali šoulačkou,na které jsme opět potvrdili,že známku 4 jsme na všech předchozích zkouškách obdrželi právem a sklidili od korony potlesk. Následovala barva, kterou jsme začali nadějně (ačkoliv krom nástřelu a lože jsem žádnou barvu nezaznamenal), bylo po deštivé noci, takže ideální a osvědčené podmínky pro práci na barvě. Jenže po cca třetině stopní dráhy se začaly dít věci, které dosud nikdy. Gerda na napnutém 6m dlouhém řemeni panáčkovala na zadních, hleděla do dáli, neustále hledala , ale z dráhy opakovaně scházela. Po čtvrtém odtroubení jsem požádal rozhodčí, že zkusíme dojít ke kusu. Došli jsme , se známkou 0. Zajímavé bylo , že tato disciplina byla pro zkoušené osvědčené pracovní psy nejvíce likvidační disciplinou, a ti kteří se štěstím absolvovali v nízkých známkách ,pak bez šance na vyšší finální ocenění. Takže na barvě panovaly rozpaky a nikdo vlastně netuší proč….
Soutěž nedokončil ani jeden křepelák či velšpringr, z 20-ti psů pouze 2 špringři a 2 kokři.
Sláva těm co uspěli, čest těm, kdo se pokusili.
Jako vzpomínka je foto >ZDE< a video ze šoulačky >ZDE<

12.9.2010 Doplněny fotografie z lesních zkoušek v Konojedech – >ZDE<

10.9.2010 Nové zdravotní výsledky.
Mandy z Blatova – DKK 0/0 (A), PRA-prcd-A
Max z Blatova – DKK 0/0 (A), PRA-prcd-A

5.9.2010 proběhlo krytí
Speggle-Waggel´s Xavier   X   Silver Spark z Petrovy pálenky
Začínající ch.s. Chelsealine přejeme mnoho štěstí v jejím I.vrhu

4.9.2010 Dnes Xavier úspěšně absolvoval Lesní zkoušky pořádané HS Konojedy při OMS Praha východ

29.8.2010 narodila se štěňata ze spojení Elvíra z Blatova x Zen z Blatova
Po stránce pohlaví a síly štěňat je vrh vyrovnaný.

21.8.2010 – MVP Bratislava – Viola z Blatova získala CAC a splnila tak podmínky pro získální Slovenského šampiona.
Viola je rovněž držitelkou titulů Rakouského šampiona a Rakouského Klubového šampiona.
Gratulujeme, Karolino!


Viola z Blatova
(Starkads Syros x Oxana z Blatova)

Více o Viole ZDE a ZDE

14-15.8.2010 Gerda z Blatova složila Všestranné zkoušky.
OMS Praha-východ pořádal v honitbě MS Kňour Kostelní Střímelice Všestranné zkoušky malých plemen. Ze slídičů absolvovali dva Angličtí kokršpanělé, jeden Velšpringršpaněl a jeden Německý křepelák.
Inteznivní výcvik, kterému byla Gerda podrobena se osvědčil, Gerda je v současné době snad jedinou fenou vícebarevného kokra s těmito zkouškami.
Předvedla k údivu mému i rozhodčích bleskovou práci na 17 hodin staré barvě po předchozích ranních a nočních přívalových deštích. Rychlost byla taková, že jsem na konci barvy u srnčího kusu byl zplaven potem a rozhodčí za námi dorazili asi až po dvou minutách.
Všech šest disciplin s aportem zvládla s přehledem, chybování na vlečce s bažantem si sama opravovala. Slídění ve vyšším travnatém porostu proti svahu velmi rozlehlé louky předvedla tak, jako dosud nikdy na zkouškách.
Pouze v disciplínách nahánění a slídění v rákosí jsme obdrželi 2x známku 2, což nás posunulo do II.ceny. Na vině byl, dle mého nározu, nevhodný terén-totiž při nahánění žádné houštiny, ale suchý ,přehledný ,odrostlý ,smrkový porost, kde se divila co po ní vlasně chci, když tam není žádná stopa, nikde nic a všude je vidět. Slídění v rákosí nebylo v rákosí, nýbrž v husté, vysoké, avšak polehané a podmáčené vodní travině, která jí znemožňovala pohyb. Naproti tomu dohledávku kachny pohozené do hustého rákosu předvedla bravurně.
Gerda tak má složeno 7 druhů loveckých zkoušek.
Děkuji Gerdě, rodině a přátelům za pochopení při výcviku.

Foto ze závěru zkoušek >ZDE<

11.8.2010 Štěňata Zity a Xaviera jsou již zadána.
Vrh ze spojení Elvíry a Zena z Blatova očekáváme na přelomu srpna a září.

28.7.2010 Potvrzena březost Elvíry.

24.7.2010 Kynologický trojboj – Memoriál Jarmila Pařízka 2010 očima kokraře:
Na této relaxačně-soutěžní výcvikové akci, pořádané 24.7.2010 tradičně v MS Čelákovice v okrese Praha -východ – letos již 19.rokem, se sešlo celkem 22 psů – 18 ohařů, 3 Angličtí kokršpanělé a 1 Borderterier.
Všechny discipliny jsou orientovány na praktické využití při lovu na drobnou zvěř, proto jsou vždy zaměřeny na aport při dohledávce, vlečce a na vodě. Letos byla zkoušena dohledávka s kachnou, vlečka s bažantem a přinášení z hluboké vody klasicky s kachnou. Zkoušelo se podle zkušebního řádu, který v případě těchto disciplin je identický jak pro velká, tak pro malá plemena. Při rovnosti bodů rozhodoval v pořadí umístění celkový čas strávený na jednotlivých disciplinách. Discipliny posuzovali rozhodčí z výkonu loveckých psů z řad členů MS -František Matějka a Pavel Gregor. Jako již tradičně, byla na závěr uspořádána nepovinná přehlídka psů při práci s liškou na ohrádce – přinášení přes překážku. Posuzování této discipliny bylo jednoznačně tvrdší a nekompromisní, neboť se jedná (pro ohaře) o královskou disciplinu.
Ráno nás po předchozích vedrech přivítalo deštivé počasí, které naštěstí do započetí soutěže, po konzumaci ranní zelňačky s uzeninou, se umoudřilo natolik, že jsme nemuseli moknout. Vál chladný, ale pro psy příznivý vítr, porosty a půda byly po nočním dešti rozmáčené. Zkoušení psů probíhalo ve dvou skupinách (zvlášť dohledávka a zvlášť vlečka), které se pak sešly společně na vodě.
Protože se letošní trojboj konal oproti minulým ročníkům v dřívějším termínu, nebylo dosud obilí posekáno, a proto se dohledávka konala v zeleném vyšším porostu (pole ponechané ladem) a vlečky pro mnohé psy v nezvyklém, různě hustém porostu brambořiště, se zvěří taženou napříč brázdami . Stav v mokru vlečené zvěře , kterou psi následně přinášeli, tomu odpovídal.
Jako již tradičně, na prvních místech se umístili ohaři, jejichž tělesná konstituce je oproti malým plemenům předpokladem pro rychlejší pohyb v terénu i ve vodě.
Kokři byli reprezentováni CACT Pedrem z Blatova -7let(vůdce Jana Smržová -10,5 roku), CACT Gerdou z Blatova -2,5roku (vůdce ing.Josef Smrž) a Speggle –Waggel´s Xavierem -2roky (vůdce Dana Smržová). O fotoreportáž se starala Dana Smržová ml., doprovázená čtyřměsíční kokří skorodorostenkou, která v současné době bere lekce společenského chování.
Pozoruhodný byl temperament a zájem o aport u Borderteriera jak na souši, tak ve vodě.
Po vyzkoušení všech psů na vodě jsem mimo soutěž požádal rozhodčího o vhození kachny do vody pro naši dorostenku, která ihned po dopadu kachny na hladinu za ní rychle a bez váhání vyrazila. Za zády z korony bylo slyšet: „Ta jede…!“. Kachnu uchopila za křídlo a dovlekla ke břehu. Na poctivý aport a jeho odevzdávání si mám prý ještě počkat, a něco pro to udělat ….. V očích jí čtu, že se budeme dlouho vzájemně zkoušet, kdo z koho… 🙂
O termínu pořádání trojboje jsem se dozvěděl náhodou a relativně pozdě – týden před jeho konáním. V té době byly manželka s dcerou na dovolené v Tunisku a protože se vrátily v pátek 23.7. odpoledne – nebyl na nějaký výcvik dcery s Pedrem vůbec čas. Pouze večer jedna vlečka a jedna dohledávka na zahradě. Oč větší bylo překvapení, když na závěrečném hodnocení 22 psů se umístili díky času na 6.místě a já s Gerdou na místě 8.!
Mimo hodnocení disciplin s drobnou zvěří byla pro zájemce uspořádána soutěž v přinášení lišky přes překážku. Ne všichni se této discipliny zúčastnili, ne všichni i v ní uspěli. Liška je totiž psovitá šelma se svým typickým pachem, pro malé psy je na aport velká (je však také rozdíl mezi velkým lišákem a menší mladou liškou) a především je zde bariéra v překážce – příkopu o šířce 80cm a hloubce 60cm, s kolmými stěnami. Posuzovalo se přísně bez jakékoliv benevolence. Tato disciplina je jasným prokázáním aportu. Buď lišku přinese na výchozí pozici pes nebo pán. Při rozhodování, zda se zúčastnit discipliny, kterou jsme nikdy nezkoušeli, hrál významnou roli fakt, že o nic nejde, jiným ohařům se to dříve také nepovedlo (a už vůbec ne kokrovi), ale také to, že Gerda měla možnost v minulosti uchopit lišče či lišáka . A tak jsme si tedy společně prohlédli lišku a příkop. Než na nás přišla řada, měl jsem možnost dál uvažovat- vůbec jsme to necvičili ..…ale nakonec jsme do toho šli s velkým nadhledem nad věcí. Nastalo hrobové ticho, když jsme s kokrou přišli na výchozí pozici. Odložil jsem ji, uchopil vedle ležící lišku a odešel k ohrádce s příkopem. Před odhozením lišky přes příkop jsme si s Gerdou vyměnili krátký pohled (i když ona se asi dívala pořád). Došel jsem k ní a vyslal ji pro lišku. Před příkopem bez zastavení po mně krátce hodila okem. Příkop přeskočila a čelem ke mně velmi kraťoučce ověřila lišku – opět oko na mne a uchopila. Nastala nejtěžší fáze discipliny – jak se dostane drobná fenka s liškou v mordě přes takovou překážku? Bylo mi jasné, že zapadne do příkopu. Tak se také stalo, ale skok se jí vydařil tak, že držela lišku v mordě nad příkopem a tedy se odrazila zadními běhy ode dna a předními si pomáhala nad příkopem. Z příkopu vylezla s liškou v mordě, a já věděl, že máme vyhráno. Po odevzdání zaznělo z úst rozhodčího hlasité hodnocení „čtyři“, v koroně za zády nastal ohromný aplaus a já zažil hřejivý pocit, jaký se psem dosud nikdy na žádných zkouškách. Kokr ukázal, co umí a předčil mnohé ohaře! Zkušený a známý vůdce od ohařů z okresu Mělník mi řekl: „Když to vidím, dám se na kokry!“ Odpověděl jsem s úsměvem: „Beru Vás za slovo!“
Při této příležitosti děkuji všem přátelům a známým, díky jimž mohla Gerda okusit aport liščete či dospělé lišky. Bez jejich ochoty, podpory a snad i nadšení pro práci, bychom nemohli kynologické veřejnosti ukázat výkon kokra – totiž univerzální aport – tak, jak to bylo u něj obecně obvyklé před 30- ti a více lety.
Vždyť foto kokra ve výcviku s aportem (kočkou) přes překážku z 1.poloviny 60.let lze nalézt nahttp://www.zblatova.wz.cz/album/Vycvik/index.html. Byl jím Chan z Žehušické obory.
Slyšel jsem, že sebechvála smrdí… Já ale nechválím sebe, nýbrž psy. Já ten aport nikdy v zubech nedržel…:-)
Chtěl bych na závěr poděkovat JUDr. Janu Bartákovi, kynologickému referentovi Ivanu Drbohlavovi a vůbec všem myslivcům z MS Čelákovice, kteří se zasloužili o průběh přátelsky stráveného dne, o setkání přátel lovecké kynologie, o závěrečné grilování krocana a vepřového masa, při vzpomínce na známého kynologa pana Jarmila Pařízka.
Ing.Josef SmržFoto >ZDE<

17.7.2010 zúčastnili jsme se Národní výstavy v Mladé Boleslavi.
Naše „barvy“ úspěšně hájili:

Max z Blatova – CAJC, JuniorBOB

Mandy z Blatova – CAJC
Zen z Blatova – CAC (splnil tak podmínky pro udělení titulu Český Grandšampion)
Morris z Blatova-Nejlepší veterán (Armus z Blatova x Viktorka z Blatova)

Vard Želivská perla – CAC (Zen z Blatova x Quendy Želivská perla)

Zleva: Zen z Blatova a a jeho syn Vard Želivská perla

Nikita Sant Tulip – V2 (Yatagan z Blatova x Enigma z Blatova)
Argo z Jedovarské samoty -V3 (Korund z Blatova x Udra z Blatova)

10.7.2010 – Dočkali jsme se vrhu modrých běloušů.

Otec: Speggle-Waggel’s Xavier
HD A, Optigen A-clear, FN A
Matka: Zita z Blatova
HD 0/1, Optigen A-clear, FN A


Foto ve stáří jednoho dne

Dnešního dne došlo k úpravě aktualit z důvodu kapacity stránek a snížení jejich pracnosti.

5.7.2010 – V roce 45. výročí založení naší chovatelské stanice a běhu desátého roku od narození našeho Syrose, jsme pořídili několik jeho fotografií s potomky.


Nahoře uprostřed: otec, děd a praděd Starkads Syros
Zleva: vnoučata Zen a Zita (v očekávání); dcery Ninna Ricci a Easy;
pravnoučata Mandy a Max


Syros (9,5 roku) s dcerami Ninnou Ricci (7,5 roku) a Easy (téměř 4 měsíce)

3.7.2010 – Letní hrátky mé 3,5 měsíční pošetilosti.
Letní třicetistupňová vedra na počátku července a naše neúnavná „vydra“! Tak snad budeme mít ochotu do vody na případných zkouškách vloh v pohodě, bez mokrých kalhot a piškotků …
Videa (i když nekvalitní) ZDE a ještě ZDE.

26.6.2010 – SZVP Praha-východ – Gerda z Blatova
V čase konání Světové výstavy psů v Dánsku jsme po týdnu od absolvování Lesních zkoušek v Konojedech byli s Gerdou na opačném konci okresu Praha-východ – v Čelákovicích – na Speciálních zkouškách vodní práce. Startovali celkem tři ohaři, dva slídiči a jeden retriever. Bohužel jen tak málo, protože, jak se proslýchalo v kuloárech, jeden ohař jel na oblastní výstavu v okrese Olomouc, dva nechtěli do vody a jiní pravděpodobně neaportují! Lze říci, že se na zkouškách sešla skupina skutečně vycvičených psů, neboť jsme všichni obstáli v I. ceně.
Fotoreportáž ze SZVP >ZDE<

diplom tabulky

Pro všechny smíšky z řad „nováčků“ ve výcviku a chovu psů, kteří mnohdy ironizovali mé postupy a výcvikové metody a nechápali mé zanícení pro snahu uspět se ctí v regionálních soutéžích, či okresních nebo klubových zkouškách, a přitom s vlastními psy podobného věku (alespoň doposud) zkoušky s aportem (a nejen ty) neudělali, mám toto: Byl jsem v kynologii vychován tak, že výcvik psa není relax, ale především práce. Zpravidla intenzivní a náročná pro psa i pána (pro něj i psychicky), ale pes pánovi vše vrátí zpět.

Bez ohledu na to, zda s Gerdou někdy úspěšně absolvujeme případné Všestranné zkoušky, dovolím si tvrdit, že fena ve věku 2,5 roku s absolvováním zkoušek v I. cenách (ZV, BZ, PZ, BZH, LZ, SZVP) a oceněním výborná a CAC na výstavách, je určitě jedinečná.

Gerda byla tátovým posledním štěnětem a dělala mu společnici a radost v posledním roce života, kdy s ní nemohl, z důvodu věku štěněte, a hlavně z důvodu vlastní těžké nemoci, vůbec nic podnikat. Tři týdny po tátově odchodu jsem ji vzal poprvé na zkušenou na výstavu. Za tři měsíce ve věku jednoho roku jsem ji vystavoval, za další necelé dva měsíce jsme začali cvičit a po osmnácti měsících (s přestávkami v chladném podzimním a zimním období – to jsme chodili na hony) jsme úspěšně absolvovali šestero zkoušek. V průběhu náročného výcviku, nepříznivého na opotřebení srsti, jsme se úspěšně zúčastnili další výstavy.
Se vzpomínkou a zamáčknutou slzou v oku volám tam nahoru:

„Táto, jestli nás vidíš, doufám, že Ti občas děláme radost.“

24.-26.6.2010 – Proběhlo krytí
Zen z Blatova x Elvíra z Blatova
Oba rodiče potencionálních štěňat mají zdravotní výsledky
DKK O/O (HD A) a PRA-prcd-clear.

20.6.2010 – Na Lesních zkouškách Praha–východ získala Gerda z Blatova I.cenu s plným počtem – 360 bodů. Disciplinu barva absolvovala jako vodič, k mé radosti rychle a s přehledem. Taktéž vlečku s králíkem a dohledávku bažanta. Výcvikové discipliny jako je odložení, šoulačka a klid na stanovišti jsme zvládli, tak jako na jiných zkouškách, vzorově. Díky zazvěření honitby zvládala dobře slídění a hlasitost, a k mému úžasu, i nahánění.

Ačkoliv jsem měl den předem nepříjemný pocit, že jsme mohli ve výcviku dělat více, ráno, při cestě na zkoušky, mi její pohled z předního sedadla auta, když hledala zrakem v dáli zvěř, jasně naznačoval, že je ve formě. A jak si byla vědomá své důležitosti, když byla odměňována již několik dní předem chválením! Moc dobře věděla, co se od ní žádá a pochvaly si jaksepatří užívala…

19.6.2010 – Zúčastnily jsme se MVP Brno, tentokrát dámská jízda – Dana st., Dana ml. a Jana Smržovy.


Ve třídě šampionů
Zen z Blatova – CAC

Ve třídě mladých
Mandy z Blatova – CAJC

Ve třídě mladých
Max z Blatova – V2

Z Rakouska se nám ozvali přátelé s Markem, bratrem Maxe a Mandy. Marko z Blatova má všechny zdravotní testy (mnohé z nich se u nás neprovádí) v naprostém pořádku. Stručně tedy uvádíme jen: FN-Optigen-normal, prcd-PRA-Optigen-normal, předběžně HD A.

Marko z Blatova (Rakousko) ve stáří 9 měsíců.

5.6.2010 jsme se zúčastnili Národní výstavy psů v Klatovech. Počasí se konečně umoudřilo a po deštích nastala doba tepla. Travnatý, promáčený výstavní kruh nebyl v mnoha případech zrovna přeplněn a kritickému oku rozhodčího nemohlo nic ujít. Takže jsme se mnozí v tom vedru také pěkně zapotili. Ale o to více byla pocítit pohoda v kruhu i mimo něj.

Náš chov úspěšně reprezentovali:
Champ. CZ Zen z Blatova (Claudio v.d. Schönow x Ninna Ricci z Blatova) – CAC
Gerda z Blatova (Korund z Blatova x Perena z Blatova) – CAC
Speggle-Waggel’s Xavier (Lindridge Moon Catcher x Speggle-Waggel’s Voilá) – CAC, Národní vítěz, BOB, BIG II
Argo z Jedovarské samoty (Korund z Blatova x Udra z Blatova) – CAC (již potřetí)

      
4x CAC: Xavier, Gerda, Zen, Argo

BIG II

Před odjezdem z výstavy

Po výstavě jsme se zastavili za Xandrou z Blatova, podívat se na Pedrova štěňata.
Ve vrhu je 6 fen a 2 psi. 2 feny jsou modré běloušky s pálením. Opět jsme konstatovali, že Xandra dala ze stejného spojení znovu 8 štěňat, ale rozhodně nelze říci, že by vrh byl stejný jako předešlý. Vždy je něco nového…

4.6.2010 nás navštívil Champ. CZ Morris z Blatova, nar. 6.3.2002
(Armus z Blatova x Viktorka z Blatova)
chovný pes, mladší bratr našeho Grena – z opakovaného spojení. Přišel se po čase opět ukázat ze severu Čech, již je veterán – 8 let, a vůbec nepřipomíná toho střízlíka, jako za mlada, když běhal po výstavách.
Zaujal nás, na svůj věk, naprostou čistotou chrupu.

30.5.2010 – Máme štěňata – k zadání pouze pejsci.
Dnes se dožívá dvanácti let Grace z Blatova. Jako za mlada, stále při síle.

Easy „z údolí Račího potoka“
(radost mé dcery a moje pošetilost)

23.-24.5.2010 jsme s manželkou podnikli odpočinkový výlet do Jižního Německa a Švýcarska. Zatímco u nás bylo chladno a neustále pršelo, na německých dálnicích jsme poslouchali hlášení o počasí – až 25stupňů! A vskutku tomu tak bylo, na jihoněmeckém venkově sedláci sušili seno, a mnohde již měli druhý den sklizeno. Úžasná atmosféra u našich německých přátel při večerním grilování byla druhý den završena dvěma, pro nás nevšedními, zážitky.

První byl ten, že jsme měli možnost pozorovat CACITovou fenu (která krom jiného vypracovala barvu o délce 1000 m a stáří 40 hodin) při její práci na vodní hladině se současným slíděním v rákosí. Její nepolevující zájem, kdy se nechávala ovládat jak svým pánem, tak i mnou, jsme zachytili na fotoa video. Sice nekvalitní, ale přeci jen dokumentační.

Druhý zážitek jsme si odnesli z návštěvy nedaleké chovatelské stanice, kterou nám zprostředkovali naši přátelé. Víme, že někteří naši chovatelé již viděli to, co my dosud ne. Něco úžasného! A až se mne někdo zeptá: „Kolik máte psů?“ – a já se neptal, proto jsem nepřijel! – odpovím tak, jak mi tam bylo porazeno: „Já nevím, já je dnes nepočítal…“

Poté jsme se vrátili do deštivé reality Česka, mezi bouračky na našich silnicích a dálnicích s omezovanou a věčně kontrolovanou rychlostí. Proč v Německu na většině dálnic omezena není, proč se jezdí mezi obcemi stovkou a žádnou havárii jsme již při několikáté návštěvě Německa neviděli? Proč si člověk, i přes jazykovou bariéru, porozumí více na Západě než na Východě? Asi je to všechno v lidech…
Foto z cesty

22.5.2010Nick z Blatova – * 13.4.2010
Speggle Waggel’s Xavier x Perena z Blatova

22.5.2010 – MVP Litoměřice
Speggle Waggel’s Xavier – CAC, r.CACIB


CAC

r. CACIB

Mandy z Blatova – tř. dorostu – velmi nadějná
(Fairplay vom Rauhen Holz x Zita z Blatova)

Ve dnech 3.-7.5.2010 proběhlo krytí:
Zita z Blatova x Speggle Waggel´s Xavier

30.4.2010 Pokud čas dovolí, věnujeme se s naší Gerdou kondičnímu výcviku v dohledávce a vlečkách s pernatou a srstnatou zvěří, cvičíme s přáteli a jejich psy chování u živé černé zvěře v obůrce našeho honebního společenstva. Je krásné vidět kokra, jak před sebou žene divoká prasata, a přitom si ponechává náležitý odstup k úniku před útokem. Je však pravda, že v hustém lesním porostu je pes v nevýhodě.
Díky našim přátelům myslivcům ze sousední honitby, jsme mohli s Gerdou zkusit 4.května aport střeleného lišáka ve velikosti kokra.
Fotografie z výcviků:
Gerda a prasata, aport drobné zvěře, aport s liškou

13.4.2010 Štěňat od Ninny Ricci a Yatagana jsme se v minulých dnech nedočkali, takže uvidíme příště…
Dnes se narodila ze spojení Speggle-Waggel´s Xavier x Perena z Blatova štěňata ve zbarvení modrý bělouš a oranžový bělouš. Jednalo se o Xavierovo první krytí, máme tak potvrzeno, že je plodný a že předává dále oranžové zbarvení matky a báby svého otce, světově úspěšného psa Lindridge Moon Catcher, jenž má potomky v Evropě, Rusku, Austrálii…

8.4.2010 Zasáhla nás smutná zpráva:
Před měsícem, ve věku 72 let, odešla paní Maja Glasspool, která spolu s manželem Johnem chovala dlouhá léta v jejich ch. s. „von der Schönow“ vícebarevné kokršpaněly při LG Berlin-Brandenburg v německém Jagdspaniel klubu.


Díky chovatelské kolegialitě, která nás s nimi pojila, máme u nás potomky jejich legendárních plemeníků Cardamine Cream Soda (Pedra a Perenu) a Claudio von der Schönow (Zitu, Zena a jejich sestru Zonku – v ch.s. „Pod dědkovou horou“).

Jako tichá a milá vzpomínka na chov manželů Glasspoolových na nás působí dosud pořád funkční webové stránky ch.s. „von der Schönow“.
S díky vzpomínáme na paní Maju při prohlížení materiálů o ch. s. Cardamine, které nám před lety předala se slovy: “Pro tebe to má cenu…“

21.3. 2010 Vzpomínka na naši čtveřici

zleva: Isis, Grace, Viktorka, Korund

20.3.2010 Dnes, na počátku jara, dva měsíce na den přesně po odchodu Grena, odešla přes duhový most, k našemu zármutku, také Isis z Blatova. Byla snad naší nejklidnější a nejpohodovější fenou, držitelkou titulu Interšampion. V loňském roce, za vedení nejmladší z rodu Smržů, byla dvakrát oceněná jako Nejlepší veterán. Absolvovala Klubové podzimní zkoušky v I. ceně a i ve stáru byla vášnivá aportérka.
Byla matkou Oxany a Organa z Blatova, její vnučky Viola (v Rakousku), Elvíra (u nás), Enigma (u manž. Konečných), Bela (u p.Názlera) a Emira (na Slovensku) – všechny z Blatova, jsou jejími pokračovatelkami v chovu. Rovněž její úspěšná vnučka Dixie Blue En (manž. Červených) je v chovu námi velmi sledována.

Při všem tom smutku nás ale posléze utěšilo, že si sama vyšla z domu na dvůr, od paničky si vzala pár piškotů, pak se rozhlédla, obešla svá známá místa, a nečekaně náhle ulehla. Když k ní panička přispěchala, i při svém rychlém odchodu, dokud to šlo, vrtěla proutkem…
Nezbývá, než zamáčknout slzu, ale věřte, jde to jen velmi těžko. Z našich staříků, kteří s námi všichni společně sdíleli domácnost, nám již zbývá sestra Isis a Grena, stále při energii a síle – naše Grace.

15.3.2010 Došla milá zpráva z Německa:
Náš Starkads SYROS se stal otcem vyrovnaného vrhu feny ZOEY aus dem Immenreich. Narodilo se 6 štěňat – 3 psi a 3 feny. Oba rodiče mají vysoké ocenění ze zkoušek – otec r.CACT (PZ) a matka CACIT (VZ), takže jsme zvědavi, jak si potomci povedou….

6.3.2010 Přidáváme ilustrativní fotografie našich štěňat z minulých vrhů.
Aktualizována galerie Art.

5.-8.2.2010 Proběhlo krytí Perena z Blatova x Speggle-Waggel’s Xavier. Více na stránce štěňat.

31.1.2010 Sourozenci Yatagan a Gerda

Siesta na konci ledna.

27.-29.1.2010 Proběhlo krytí Ninna Ricci z Blatova x Yatagan z Blatova. Více na stránce štěňat.

20.1.2010 Dnes odešel Gren do psího nebe Blatováků.
Nezapomeneme na úžasného lovce a kamaráda dětí.

12.-14.1.2010 Proběhlo krytí feny z německé lovecky vedené chovatelské stanice „aus dem Immenreich“ naším Syrosem.

Starkads Syros (Champ. CZ, r.CACT) x Zoey aus dem Immenreich (CACIT)
Potěšil nás zájem o námi jako štěně importovaného, a dnes již devítiletého psa s výbornými zdravotními, exterierovými i pracovními výsledky. Toto krytí nás těší tím více, že se němečtí chovatelé a poradci chovu z Landesgruppe Baden-Württemberg rozhodli ke krytí u nás, neboť fena Zoey má v rodokmenu našeho Harolda z Blatova, a tedy i historicky úspěšnou linii Harold-Urka-Linda.
Syros je původem z Dánska, jeho rodiče jsou z USA, kam byli importováni jejich předci výborné anglické krve. V průběhu let se projevil jako dominantní nositel výborných zdravotních výsledků a exterieru.

10.1.2010 Zimní večer když nelovíme.

Lovci – mladá a starý


Na pohovce:
Gerda – 2 roky – ZV, PZ, BZ-CACT, BZH
Gren – 12 let – ZV, PZ, BZ, SVP
Pedro – 6 let – ZV, PZ-CACT, BZ
Na koberci:
Lucy – dorost
Grace – 12 let – ZV, PZ

Translate »